Podcasty do biegania

Bieganie ze słuchawkami na uszach to świetne rozwiązanie dla zabieganych, ponieważ równocześnie z treningiem możesz konsumować wartościowe treści w postaci audio. Jak robić to efektywnie, by przepracować trening dobrze, ale przede wszystkim w sposób bezpieczny opowiadam w wideo (ZOBACZ wpis „O bieganiu dla mocno zabieganych). Znajdziesz w nim m.in. informacje na temat moich dwóch ulubionych „form” słuchania: audiobooków oraz podcastów. W tym wpisie rozwijam temat samych podcastów, oraz wymieniam tytuły, które najbardziej cenię i których słucham najczęściej.

Jeśli chodzi o podcasty do biegania to dobór tematów związany jest z moimi zainteresowaniami i bardzo możliwe, że będzie się różnić od twoich. Być może  też do niektórych twórców w ogóle jeszcze z jakichś powodów nie dotarłem i lista ta nie jest pełna.

podcasty do biegania

Które podcasty do biegania wybrać

Możliwości wyboru interesujących treści są coraz większe. Polska scena podcastowa i środowisko podcasterów rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie i co chwilę pojawiają się nowe tytuły. Może się zdarzyć, że wertując podcasty trafisz na takie, których jakość będzie pozostawać wiele do życzenia pod względem jakości wykonania. Jest to po części zrozumiałe ponieważ przeważnie tworzą je amatorzy, który nie mają radiowego doświadczenia, a braki warsztatowe nadrabiają pasją i wiedzą z danej dziedziny. Z drugiej strony nasz rodzimy podcasting od strony technicznej i merytorycznej profesjonalizuje się cały czas. Fajne jest również to, że audycje trwają od pół godziny nawet do dwóch godzin, a więc na tyle długo, by mogły towarzyszyć podczas biegowego treningu. Co ważne podcasting jest darmowy, a ponieważ twórcy audycji poruszają najróżniejsze tematy to na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Poniżej przedstawiam wam listę moich ulubionych polskich podcastów.

Najczęściej słucham:

 • Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – pierwszy podcast, którego zacząłem słuchać dwa lata temu. Bardzo interesujące tematy z dziedziny finansów, biznesu, oszczędzania, rozwoju, produktywności i wielu innych w wykonaniu Michała Szafrańskiego (autora znanego bloga jakoszczedzacpieniadze.pl i swoją drogą również maratończyka). Audycje Michała, którego słucha się z przyjemnością to niemal zawsze gwarancja dawki bardzo konkretnej, życiowej wiedzy. Zauważyłem, że trening w jego towarzystwie mija mi dużo szybciej 🙂
 • Mała wielka Firma – podcast Marka Jankowskiego – doświadczonego radiowca i przedsiębiorcy, który ciekawie i w przystępny sposób opowiada o tajnikach small biznesu. Do niedawna podcast prowadził z Pawłem Tkaczykiem – czołową postacią polskiego marketingu.
 • Manager plus – dużo o nowoczesnych teoriach, strategiach i technikach zarządzania, przywództwie, ale nie tylko. Autor podcastu – Mariusz Chrapko porusza również tematy związane z produktywnością i szeroko pojętą organizacją pracy w firmach. Bardzo konkretnie i przystępnie podane.
 • Więcej niż zdrowe odżywianie – Jako laik w dziedzinie odżywiania, który od jakiegoś czasu bardzo się stara zdrowo żyć, dowiedziałem się dzięki temu podcastowi (i blogowi) wielu ciekawych, często zaskakujących rzeczy. Ich autor inspiruje i zachęca do wprowadzenia pozytywnych zmian do swojego życia.

Podcasty, których słucham sporadycznie lub dopiero od niedawna zacząłem słuchać:

 • Tripspiacje – o podróżowaniu – sprytnym, nieszablonowym, na które nie wydamy majątku. Pełny pozytywnych i inspirujących pomysłów.
 • Tuż przy uchu – inspirująco, motywująco. Dużo o efektywności i odkrywaniu pasji w swoim życiu
 • Na Sofie – muzyczny projekt Mariusza Chrapko. Dobra, chilloutowa muzyka z różnych obszarów idealna na długie, „leniwe” dwugodzinne wybiegania
 • Nerdy Nocą – ciekawostki z najróżniejszych obszarów naszego życia. Ciężko jednoznacznie sklasyfikować tematykę – po prostu trzeba posłuchać.
 • Runforest – jedyny sportowy podcast, którego niedawno zacząłem słuchać. Profesjonalne wykonanie i zróżnicowana tematyka. Jest dużo o bieganiu. 🙂

Polskie podcasty, których jeszcze nie słuchałem, więc nie umiem ocenić, ale są na mojej liście „to do”:

podcasty do biegania
podcasty w języku angielskim

Podcasty zagraniczne, których słucham to przede wszystkim USA (które rządzą w podcastingu) i czasem UK. Kiedyś słuchałem kursów językowych BBC dla podszlifowania języka. Było to o tyle dobre, że niższy poziom językowy pozwala na zrozumienie 100% treści. (moją znajomość angielskiego oceniam na wyższy – średniozaawansowany). Minusem takiego rozwiązania są natomiast treści, które mnie w ogóle lub prawie w ogóle nie interesowały. Dlatego przerzuciłem się na tematyczne podcasty i nawet jeżeli teraz rozumiem tylko 70 – 80% to i tak są dla mnie zdecydowanie bardziej wartościowe.

Stories

Anglojęzyczne podcasty podzieliłem na dwie główne kategorie. Pierwsza kategoria to „historie”. Bardziej reportażowe, intrygujące. Myślę, że zainteresują każdego z otwartym umysłem, kto lubi poznawać świat.

 • TED Radio Hour – To nie tylko słynne wystąpienia TED w wersji audio. Każda audycja ma główny temat przewodni do których nawiązują wystąpienia TED uzupełnione o poszerzone wywiady z prelegentami. Świetnie się słucha.
 • Digital Human – Rewelacyjne połączenie humanistyki z technologią cyfrową. Historie opowiadające o społecznych zmianach, na które mają wpływ nowoczesne technologie. Produkcja BBC
 • Hidden Brain – historie ludzi, za którymi kryją się szersze mechanizmy kierujące naszymi decyzjami i wyborami oraz dzięki którym możemy lepiej zrozumieć świat i samych siebie. Forma reportażu.
 • Reveal – dziennikarstwo śledcze, zbrodnie sprzed lat, niesamowite historie, policyjne archiwum X. Chcesz zacząć biegać szybciej po zmroku? Odpal na uszach ten podcast koniecznie!
 • Story Corps – rozmowy z ludźmi, którzy opowiadają o swoich największych pasjach i tym, co jest dla nich najważniejsze w życiu. Krótkie, ale mocne i niesamowicie inspirujące opowieści.
biz

Druga kategoria podcastów tematycznie zahacza o sprawy bliskie mi zawodowo: marketing, biznes, zarządzanie oraz blogowanie.

 • Smart Passive Income – Pat Flynn to człowiek – instytucja. Jego podcast obraca się wokół tematyki biznesowej i rozwoju osobistego. Warto słuchać dla ciekawych gości, których zaprasza do swojego studia.
 • Marketplace Weekend with Lizzie O’Leary – konkretna dawka marketingowej wiedzy. Dużo o trendach, nowościach, technologii i zmianach makroekonomicznych.
 • The Tim Ferris Show – przedsiębiorca, inwestor, autor książek, który z życia wyciska ile się da i inspiruje do pozytywnych zmian innych. Przeprowadza bardzo ciekawe wywiady z wybitnymi osobowościami świata rozrywki, biznesu i nauki
 • Amy Poterfield – ta specjalistka od marketingu online wie wszystko na ten temat i umie opowiadać o zmianach rynkowych z wielka pasją.
 • ProBlogger – Derren Rowse opowiada o blogowaniu. Podpowiada jak tworzyć przykuwające uwagę treści i z jakich narzędzi korzystać, by być skutecznym. Bardzo fajnie podana wiedza dla wszystkich interesujących się dostarczaniem treści pisanych, audio oraz wideo.

Znakomitych podcastów jest oczywiście znacznie więcej. Były takie, których dużo kiedyś słuchałem, ale ewoluowały w kierunku, który przestał mi odpowiadać, więc nie zamieściłem ich na powyższej liście. Z kolei autorzy innych przestali już regularnie publikować. Są też wreszcie podcasty, których chętnie bym słuchał, ale moja playlista została zapełniona, a ja nie mam już możliwości (i ochoty również) za bardzo się rozdrabniać. Musiałbym zacząć biegać w słuchawkach po kilka godzin dziennie, co brzmi kusząco, ale przy moim trybie życia i innych obowiązkach raczej nie wchodzi w grę 😉

Jaka aplikacja do podcastów.

Android i EOS oferują szeroki wybór apek do słuchania. Nie miałem okazji testować ich zbyt wielu i od trzech lat korzystam z darmowej wersji BeyondPod. Łatwa do nawigacji i obsługi, chociaż brakuje mi kilku kluczowych i ułatwiających życie opcji jak chociażby zapamiętanie zatrzymania słuchania kilku odcinków jednocześnie.  Apkę mam zainstalowaną w telefonie Samsung Galaxy S7, oczywiście na systemie Android.

Polub lub podziel się w swoich mediach:

5 odpowiedzi do “Podcasty do biegania”

 1. Cześć dzięki za to podsumowanie. Pozwolę sobie jeszcze polecić swój podcast: Okiem Amatora. Dosyć świerzy, ale jest już 10 odcinków. Tematyka jak najbardziej sportowa 🙂

 2. Cześć.
  Miło znaleźć się na Twojej liście i biegać w takich pięknych okolicznościach przyrody.
  Do usłyszenia tuż przy uchu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *